شهید چمران: صدام مترسکی برای امریکا در خاورمیانه است

*اشاره : مصاحبه شهید چمران مربوط مهرماه سال 1359 می باشد:

صبح دیروز [14 مهر 1359] دکتر مصطفی چمران نماینده امام و رئیس جمهور جهت هماهنگی عملیات در خوزستان، در یک مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران داخلی و خارجی در اهواز شرکت کرد. وی ابتدا گفت: هرچند رژیم عراق از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ایران حرکات مذبوحانه ای جهت سرنگونی دولت جمهوری اسلامی ایران داشته است، اما ما جنگ اخیر عراق علیه ایران را مقابله امریکا علیه ایران می دانیم و صدام هم صرفاً مترسکی برای امریکا در خاورمیانه است و نه بیش. دکتر چمران در مورد حملات عراق گفت: بطور کلی ده لشگر ده هزار نفری عراقی در عملیات علیه جمهوری اسلامی شرکت دارند که از این تعداد دو لشگر دو روز پیش توسط نیروهای مسلمان ایران در اهواز نابود شده است. وی افزود: رژیم عراق قبل از شروع حمله به ایران در محاسبات خود فقط ارتش ایران را به حساب می آورد و لذا نیروهای خود را بیشتر از آن تجسم می کرد، ولی رژیم عراق غافل بود که 35 میلیون مسلمان ایرانی را در برابر خود دارد. چمران گفت: برخلاف اظهارات صدام جنگ عراق علیه ایران جنگ بین عرب و فارس نیست، بلکه مقابله ابرقدرتهای غرب و شرق با انقلاب اسلامی ماست.

دکتر چمران در پاسخ خبرنگاری که پرسیده بود نقش شوروی در این جنگ چیست؟، گفت: در این رابطه شوروی مستقیم یا غیرمستقیم با امریکا هماهنگی دارد. برای شوروی سازش با رژیم شاه معدوم آسانتر بود تا با انقلاب اسلامی ایران. ما از طریق مکالماتی که با بیسیم انجام می شود مطمئنیم که روسیه به عراق کمک می کند. وی در مورد تعداد پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران به خبرنگاران گفت: ارتش ایران دویست هزار نفر هستند، ولی دنیا باید بداند که ارتش جمهوری اسلامی از 35 میلیون ایرانی مسلمان تشکیل شده است که در مقابل هرگونه توطئه و تجاوزی ایستادگی خواهد کرد. لذا می بینیم خیل مردم داوطلب جهت شرکت در این جهاد مقدس دائماً به ما مراجعه می کنند و با حالت گریه و زاری از ما میخواهند که آنان را به جبهه اعزام کنیم.

دکتر چمران در مورد قدرت ارتش بعث عراق اظهار داشت: تجهیزات آنان زیاد است، لذا با اینکه هر روز دهها و صدها تانک ارتش عراق توسط نیروهای انقلاب اسلامی ایران منهدم و یا به غنیمت گرفته می شود، ولی این خسارات فوراً از طرف رژیم وابسته عراق جبران می شود. از دکتر چمران در مورد آتش بس سؤال شد، وی پاسخ داد: مسأله آتش بس اصلاً مطرح نیست. آتش بس در جنگی که عراق به ما تحمیل کرده است، معنایی ندارد. هدف ما این است که جنگ را تا نابودی صدام جانی ادامه دهیم. وی در ادامه سخنان خود گفت: رژیم بعث عراق مردم ما را دشمنان اصلی خود می بیند و بجای حمله به مراکز نظامی، به نقاط مسکونی و پرجمعیت شهرهای ایران حمله میبرد و مردم بیدفاع و غیرنظامی ما را بمباران می کند.

دکتر چمران افزود: دشمنی شاه حسین و شاه حسن علیه انقلاب اسلامی ایران بهترین دلیل و حجت برای اثبات حقانیت انقلاب ما است و اینکه گفته میشود جمهوری اسلامی ایران ایزوله و منزوی شده، چنین چیزی به هیچوجه صحت ندارد. قلب مردم مستضعف جهان برای ما می تپد و مستضعفین جهان به انقلاب اسلامی ما چشم دوخته اند و آمال و آرزوهای خود را در این جمهوری می بینند و این رژیم های مزدور و ارتجاعی منطقه هستند که انقلاب ما را مخالف خواسته های پست خویش می بینند.

دکتر مصطفی چمران در پایان این مصاحبه در پیامی به مردم جهان اظهار داشت: ما برای صلح و دوستی و برادری مبارزه و زندگی میکنیم و از استقلال و آزادی خود دفاع کرده و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد. ابرقدرتهای غرب و شرق نیز جمهوری اسلامی ایران را دشمن اصلی خود میدانند. لذا تمام نیروی خود را برای متوقف ساختن و سرکوبی این انقلاب بسیج کرده اند. جمهوری اسلامی ایران صاحب والاترین تمدن دنیا است. مردم آزاده ایران می گویند نه شرق، نه غرب، استقلال و آزادی. وی گفت: پیام ما نه تنها به مردم عراق بلکه به تمام مستضعفان جهان، پیام آزادی از قید و بند اسارت و بندگی است. این پیام احتیاج به اسلحه ندارد. لذا عراق و ابرقدرتهای شرق و غرب از اسلحه و تجهیزات ما هراسی ندارند، بلکه نگران پیام انقلاب ما هستند و این پیام انشاء‌الله سرتاسر جهان را فرا خواهد گرفت. 

 


روزنامه کیهان؛ 15 مهر 1359( به نقل از خبرگزاری پارس)